Intrebarea pe care o pune fiecare cumparator inainte sa investeasca intr-un sistem fotovoltaic este simpla: cat produce un panou fotovoltaic? Raspunsul scurt: un panou de 550W produce intre 660 si 825 kWh pe an in Romania, in functie de regiune si conditii de instalare profesională. Un sistem complet de 5,5 kWp (10 panouri) genereaza intre 6.600 si 8.250 kWh anual.
Dar cifrele variaza. Productia depinde de zona geografica, orientare, unghi de inclinare, temperatura, umbrire si randamentul panourilor fotovoltaice. In acest articol, detaliem formula de calcul, productia reala pe regiuni si luni, si iti aratam trei exemple practice cu calcule concrete.
Pe scurt (key takeaways)
- Răspunsul scurt: un panou de 550W produce 660–825 kWh pe an în România; un sistem de 5,5 kWp — 6.600–8.250 kWh anual.
- Regula rapidă: 1 kWp instalat = 1.200–1.500 kWh pe an, în funcție de regiune.
- Sezonalitate: vara producția aproape se dublează, iarna scade la circa o treime din medie.
- Regiunile cele mai productive: sudul și sud-estul (Constanța, București); Transilvania produce cu 10–15% mai puțin, dar investiția rămâne rentabilă.
- Degradare lentă: panourile moderne pierd sub 0,5% din producție pe an — după 25 de ani mai produc ~85–90%.
Formula de Calcul a Productiei Fotovoltaice
Productia unui panou fotovoltaic se calculeaza cu o formula simpla:
Productie anuala (kWh) = Putere panou (kWp) x Ore soare echivalent (kWh/m2/an) x Factor de performanta (PR)
Sa explicam fiecare termen:
- Puterea panoului (kWp) — valoarea nominala scrisa pe eticheta. Un panou de 550W = 0,55 kWp.
- Ore soare echivalent (Peak Sun Hours) — cata energie solara primeste o zona pe an. In Romania, aceasta valoare variaza intre 1.200 si 1.500 kWh/m2/an, in functie de regiune.
- Factorul de performanta (PR) — procentul din energia teoretica pe care sistemul o transforma efectiv in curent. Un sistem bine instalat are un PR de 0,75 – 0,85. Pierderile vin de la temperatura, cabluri, invertor, praf si umbrire partiala.
Exemplu rapid: 1 panou de 550W in Bucuresti = 0,55 kWp x 1.400 kWh/m2/an x 0,80 = 616 kWh/an. Dar cu orientare optima spre sud si unghi de 30-35 de grade, productia reala ajunge la 700-750 kWh/an per panou.
Productia Medie in Romania pe Regiuni
Romania are diferente semnificative de irradianta solara intre sud-est si nord-vest. Tabelul de mai jos arata productia specifica (kWh produsi per kWp instalat) pentru fiecare regiune majora:
| Regiune | Irradianta (kWh/m2/an) | Productie specifica (kWh/kWp/an) | Productie 1 panou 550W (kWh/an) |
|---|---|---|---|
| Dobrogea (Constanta, Tulcea) | 1.450 – 1.550 | 1.300 – 1.450 | 715 – 800 |
| Muntenia (Bucuresti, Giurgiu, Calarasi) | 1.350 – 1.450 | 1.200 – 1.350 | 660 – 745 |
| Oltenia (Craiova, Drobeta) | 1.350 – 1.430 | 1.200 – 1.330 | 660 – 730 |
| Banat (Timisoara, Resita) | 1.300 – 1.400 | 1.150 – 1.300 | 635 – 715 |
| Moldova (Iasi, Bacau, Galati) | 1.280 – 1.380 | 1.130 – 1.280 | 620 – 705 |
| Transilvania (Cluj, Sibiu, Brasov) | 1.200 – 1.350 | 1.080 – 1.250 | 595 – 690 |
| Maramures (Baia Mare, Satu Mare) | 1.150 – 1.280 | 1.050 – 1.180 | 580 – 650 |
Diferenta dintre Dobrogea si Maramures poate ajunge la 25%. Aceasta nu inseamna ca un sistem fotovoltaic complet nu este rentabil in Transilvania sau Maramures — investitia se recupereaza in ambele cazuri, doar ca perioada de amortizare este cu 1-2 ani mai lunga. Detalii despre costuri si recuperarea investitiei aici.
Productia Lunara — Tabel pe 12 Luni
Productia fotovoltaica nu este constanta pe tot parcursul anului. Vara se produce de 4-5 ori mai mult decat iarna. Tabelul de mai jos arata productia lunara estimata pentru un sistem de 1 kWp in Bucuresti:
| Luna | Productie (kWh/kWp) | % din total anual |
|---|---|---|
| Ianuarie | 45 | 3,5% |
| Februarie | 60 | 4,7% |
| Martie | 100 | 7,8% |
| Aprilie | 130 | 10,2% |
| Mai | 155 | 12,1% |
| Iunie | 165 | 12,9% |
| Iulie | 170 | 13,3% |
| August | 155 | 12,1% |
| Septembrie | 120 | 9,4% |
| Octombrie | 80 | 6,3% |
| Noiembrie | 50 | 3,9% |
| Decembrie | 40 | 3,1% |
| Total anual | 1.270 | 100% |
Observatii cheie: perioada mai-august concentreaza aproximativ 50% din productia anuala. Lunile iunie si iulie sunt cele mai productive, cu zile lungi de 15-16 ore de lumina. Decembrie si ianuarie produc impreuna doar 6,6% din total.
Citește și ghidul nostru despre ce este energia solară.
Factori Care Influenteaza Productia
Diferenta dintre un sistem care produce 1.100 kWh/kWp/an si unul care produce 1.350 kWh/kWp/an vine din acesti factori:
1. Irradianta solara. Cantitatea de energie solara care ajunge pe suprafata panourilor. Depinde de locatie (latitudine, altitudine) si de acoperirea cu nori. Dobrogea primeste cu 25% mai multa radiatie solara decat Maramures.
2. Orientarea panourilor. Orientarea optima in Romania este spre sud (azimut 180 de grade). O orientare spre sud-est sau sud-vest reduce productia cu 5-10%. O orientare spre est sau vest reduce cu 15-25%.
3. Unghiul de inclinare. Unghiul optim in Romania este de 30-35 de grade fata de orizontala. Un unghi de 15 de grade (acoperis aproape plat) sau 60 de grade (acoperis foarte abrupt) reduce productia cu 10-15%. Detalii in ghidul de instalare.
4. Temperatura. Panourile fotovoltaice pierd eficienta la temperaturi ridicate. Coeficientul tipic este de -0,35% per grad Celsius peste 25 de grade C (STC). Intr-o zi de vara la 40 de grade C, un panou pierde aproximativ 5% din productie. Ventilarea naturala a panourilor (spatiu intre panouri si acoperis) reduce acest efect.
5. Umbrirea. Chiar si o umbrire partiala pe un singur panou poate reduce semnificativ productia intregului string. Un cos de fum, un copac sau cladirea vecinului pot cauza pierderi de 10-30%. Optimizatoarele de putere sau microinvertoarele rezolva partial aceasta problema.
6. Praful si murdaria. Panourile acumuleaza praf, polen, excremente de pasari. Efectul este de 2-5% pierdere anuala. Ploaia curata partial suprafata, dar o spalare manuala o data pe an este recomandata.
7. Eficienta invertorului. Un invertor solar de calitate are o eficienta de 96-98%. Invertoarele ieftine pot avea 93-95%. Diferenta de 3% se acumuleaza pe 25 de ani.
8. Pierderi in cabluri. Cablurile DC si AC introduc pierderi de 1-3%, in functie de lungime si sectiune. O instalare profesionala minimizeaza aceste pierderi.
Cât Produce un Sistem Fotovoltaic de 3, 5, 6, 8, 10 sau 15 kW?
Regula rapidă pentru România: fiecare kWp instalat produce 1.200–1.500 kWh pe an, în funcție de regiune, orientare și înclinare. Aplicată pe dimensiunile uzuale de sistem:
| Sistem | Producție anuală | Medie zilnică |
|---|---|---|
| 3 kW | 3.600 – 4.500 kWh | 10 – 12 kWh |
| 5 kW | 6.000 – 7.500 kWh | 16 – 21 kWh |
| 6 kW | 7.200 – 9.000 kWh | 20 – 25 kWh |
| 8 kW | 9.600 – 12.000 kWh | 26 – 33 kWh |
| 10 kW | 12.000 – 15.000 kWh | 33 – 41 kWh |
| 15 kW | 18.000 – 22.500 kWh | 49 – 62 kWh |
Media zilnică este anuală: vara producția urcă la aproape dublu, iarna scade la circa o treime — detalii în secțiunea Producție Iarna vs Vara. Pentru configurații și prețuri pe fiecare dimensiune, vezi ghidurile dedicate din tabel.
Exemple Practice de Productie
Trei scenarii reale cu calcule complete, folosind formula: Putere x Productie specifica = Productie anuala.
Scenariul 1: 10 panouri x 550W = 5,5 kWp in Bucuresti
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Putere instalata | 5,5 kWp |
| Locatie | Bucuresti (Muntenia) |
| Orientare | Sud, inclinare 30 de grade |
| Productie specifica | 1.270 kWh/kWp/an |
| Productie anuala | 6.985 kWh/an |
| Productie lunara medie | 582 kWh/luna |
| Productie iulie (varf) | 935 kWh |
| Productie decembrie (minim) | 220 kWh |
Acest sistem acopera consumul unei case medii (500-700 kWh/luna) si permite injectarea surplusului in retea ca prosumator.
Scenariul 2: 6 panouri x 550W = 3,3 kWp in Cluj-Napoca
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Putere instalata | 3,3 kWp |
| Locatie | Cluj-Napoca (Transilvania) |
| Orientare | Sud-est, inclinare 35 de grade |
| Productie specifica | 1.150 kWh/kWp/an |
| Productie anuala | 3.795 kWh/an |
| Productie lunara medie | 316 kWh/luna |
| Productie iulie (varf) | 510 kWh |
| Productie decembrie (minim) | 105 kWh |
Un sistem mai mic, potrivit pentru un apartament la casa sau o casa cu consum redus (300-400 kWh/luna). In Cluj, productia specifica este mai mica decat in Bucuresti, dar investitia ramane rentabila cu o perioada de recuperare de 6-7 ani.
Scenariul 3: 16 panouri x 550W = 8,8 kWp in Constanta
| Parametru | Valoare |
|---|---|
| Putere instalata | 8,8 kWp |
| Locatie | Constanta (Dobrogea) |
| Orientare | Sud, inclinare 30 de grade |
| Productie specifica | 1.380 kWh/kWp/an |
| Productie anuala | 12.144 kWh/an |
| Productie lunara medie | 1.012 kWh/luna |
| Productie iulie (varf) | 1.625 kWh |
| Productie decembrie (minim) | 400 kWh |
Constanta este locatia cu cea mai mare productie fotovoltaica din Romania. Un sistem de 8,8 kWp acopera consumul unei case mari si genereaza surplus semnificativ pentru compensare in retea. Vezi costul unui astfel de sistem.
Randamentul Panourilor Fotovoltaice — Ce Inseamna
Randamentul panourilor fotovoltaice (eficienta de conversie) reprezinta procentul din energia solara incidenta pe care panoul il transforma in energie electrica. Panourile monocristaline actuale au un randament de 20-23%, ceea ce inseamna ca din 1.000W de radiatie solara pe metru patrat, panoul produce 200-230W.
Randamentul se masoara in conditii standard de testare (STC): irradianta de 1.000 W/m2, temperatura celulei de 25 de grade C, spectru solar AM 1.5. In practica, aceste conditii ideale se intalnesc rar. Temperatura celulei pe acoperis ajunge frecvent la 50-70 de grade C vara, iar irradianta variaza pe parcursul zilei.
Ce conteaza in practica:
- Randament 20% vs 22% — diferenta inseamna ca un panou de 22% produce aceeasi energie pe o suprafata cu 10% mai mica. Important cand spatiul pe acoperis este limitat.
- Randament in conditii reale — productia reala a unui panou este cu 15-25% sub cea teoretica din cauza temperaturii, pierderilor in sistem si conditiilor meteo.
- Coeficientul de temperatura — un panou cu -0,30%/grad C isi pastreaza mai bine productia vara decat unul cu -0,40%/grad C.
Nu alege panourile doar dupa randament. Un panou cu randament mai mic dar pret per watt mai bun poate fi alegerea corecta daca ai suficient spatiu pe acoperis. Detalii complete in ghidul de panouri fotovoltaice.
Cum Creste Randamentul in Timp?
Raspunsul direct: randamentul unui panou instalat nu creste in timp, ci scade. Aceasta se numeste degradare si este un proces natural. Rata tipica de degradare este de 0,4-0,5% pe an pentru panourile monocristaline de calitate. Dupa 25 de ani, un panou produce in medie 87-90% din capacitatea initiala.
Concret: un panou de 550W va produce echivalentul unui panou de 480-495W dupa 25 de ani. Producatorii ofera garantie de performanta liniara care confirma aceste valori.
Ce creste este randamentul tehnologiei pentru achizitii noi:
- 2015: randament mediu 16-18%
- 2020: randament mediu 19-21%
- 2025-2026: randament mediu 21-23%
- Celule tandem perovskite (in dezvoltare): peste 30% in laborator
Daca cumperi panouri acum, beneficiezi de cea mai buna tehnologie disponibila. Nu are sens sa astepti — fiecare an de asteptare inseamna un an pierdut de productie si economii.
Am detaliat subiectul în articolul despre harta solară a României.
Productie Iarna vs Vara
Diferenta de productie dintre vara si iarna este semnificativa si trebuie inteleasa inainte de a dimensiona un sistem fotovoltaic.
De ce iarna produce putin:
- Zile scurte — in decembrie, Bucuresti are 8-9 ore de lumina, fata de 15-16 ore in iunie.
- Unghi solar scazut — soarele este mai jos pe cer, razele ajung la un unghi mai mic, irradianta pe metru patrat scade.
- Nori si ceata — iarna are mai multe zile acoperite, in special in vestul si centrul tarii.
- Zapada — un strat de zapada pe panouri blocheaza complet productia. Panourile montate la 30-35 de grade se curata singure in 1-2 zile dupa ninsoare datorita caldurii absorbite si unghiului de alunecare.
Comparatie directa (sistem 5,5 kWp in Bucuresti):
| Parametru | Iulie (vara) | Decembrie (iarna) | Raport |
|---|---|---|---|
| Ore de lumina | 15,5 ore | 8,5 ore | 1,8x |
| Irradianta zilnica | 6,5 kWh/m2 | 1,3 kWh/m2 | 5x |
| Productie lunara | 935 kWh | 220 kWh | 4,3x |
| Productie zilnica medie | 30 kWh | 7 kWh | 4,3x |
Sfat practic: nu dimensiona sistemul sa acopere consumul de iarna, pentru ca ar rezulta un sistem supradimensionat care produce surplus mare vara. Dimensioneaza pentru consumul anual total si foloseste schema de compensare prosumator pentru a echilibra diferentele sezoniere.
Pe această temă, vezi și calculatorul de sisteme fotovoltaice.
Cum Monitorizezi Productia
Un sistem fotovoltaic modern vine cu monitorizare in timp real prin aplicatia invertorului. Poti vedea productia instantanee, zilnica, lunara si anuala, direct de pe telefon.
Principalele platforme de monitorizare:
- Huawei FusionSolar — cea mai populara in Romania. Afiseaza productia per panou (cu optimizatoare), consum, injectare in retea si starea bateriei. Interfata clara, alerte automate la defectiuni.
- Fronius Solar.web — platforma premium cu analiza detaliata, comparatie cu prognoza meteo si rapoarte exportabile. Ideal pentru cei care vor date avansate.
- Growatt ShinePhone — simpla si eficienta. Arata productia, economia financiara si permite setari de baza ale invertorului.
- SolarEdge mySolarEdge — monitorizare la nivel de panou individual. Detecteaza rapid daca un panou produce sub asteptari.
Ce sa urmaresti lunar:
- Compara productia reala cu estimarea din proiectul de instalare
- Verifica daca toate panourile produc similar (diferente mari indica umbrire sau defect)
- Urmareste raportul autoconsum vs injectare in retea
- Verifica daca productia scade brusc (posibil panou murdar sau defect la invertor)
Intrebari Frecvente
Cat produce un panou fotovoltaic de 550W pe zi?
In medie anuala, un panou de 550W produce 1,8 – 2,2 kWh pe zi in Romania. Vara produce 3 – 3,5 kWh/zi, iar iarna 0,6 – 1 kWh/zi. Productia depinde de locatie, orientare si conditii meteo.
Cat produce un sistem de 5 kW pe luna?
Un sistem de 5 kWp produce in medie 530 kWh pe luna (anual). In lunile de vara (iunie-august) produce 750-850 kWh/luna, iar iarna (decembrie-ianuarie) 200-250 kWh/luna.
Merita panouri fotovoltaice in Transilvania unde este mai putin soare?
Da. Diferenta de productie fata de Muntenia sau Dobrogea este de 10-20%, nu de 50%. Un sistem in Cluj produce cu 15% mai putin decat unul in Bucuresti, dar costul energiei din retea este acelasi. Investitia se recupereaza in 6-7 ani in loc de 5-6 ani — ramane foarte profitabila pe 25 de ani.
Cat de mult scade productia panourilor in timp?
Degradarea tipica este de 0,4-0,5% pe an. Dupa 10 ani, panourile produc aproximativ 95% din capacitatea initiala. Dupa 25 de ani, aproximativ 88%. Garantia de performanta standard acopera minimum 84,8% dupa 25 de ani.
Produc panourile fotovoltaice energie pe timp de ploaie sau nori?
Da, dar semnificativ mai putin. Pe cer acoperit, productia scade la 10-25% din capacitatea maxima. Pe ploaie puternica, productia poate fi de doar 5-10%. Panourile nu au nevoie de lumina directa a soarelui — functioneaza si cu lumina difuza, dar la randament redus.
Câți kW produce un panou solar?
Un panou fotovoltaic modern are 410-450 W putere instalată și produce în medie 1,8-2,2 kWh pe zi în România (mai mult vara, mai puțin iarna), adică aproximativ 450-550 kWh pe an per panou.
Cât curent produce un panou solar?
La vârf, un panou de 410-450 W livrează în jur de 10-13 A la tensiunea de lucru; ca energie, înseamnă în medie 1,8-2,2 kWh pe zi în condițiile din România.
Ce poți alimenta cu un panou solar?
Un singur panou de 410-450 W acoperă, în plină zi, consumatori mici: laptop, iluminat LED, un frigider eficient, router. Practic însă, panourile lucrează în sistem: pentru o casă contează numărul total de panouri și stocarea; vezi ghidul sistemului potrivit pentru casă.
Vrei sa afli exact cat produce un sistem fotovoltaic la tine acasa?
Solicita o simulare personalizata de productie bazata pe locatia ta exacta, orientarea acoperisului si consumul real.

Leave a reply