Panourile fotovoltaice potrivite pentru casa ta se aleg după 7 specificații tehnice, nu după preț sau marcă. Dacă ai ajuns pe această pagină, știi deja ce sunt panourile solare și de ce vrei un sistem — acum ai nevoie de un răspuns concret: ce panou cumperi, de la cine și cum te ferești de capcane. Acest ghid de cumpărare îți oferă exact asta: criterii măsurabile, comparații de branduri pe trei niveluri și un checklist de 10 puncte înainte să semnezi contractul. Dacă vrei să înțelegi mai întâi cum funcționează panourile fotovoltaice de la zero, citește mai întâi ghidul complet panouri fotovoltaice de pe NovaSol.
Panourile fotovoltaice costă în 2026 între 0,90 și 2,20 lei/Wp în funcție de producător, tehnologie și garanții. Diferența de preț dintre un panou Tier 1 și unul Tier 3 poate părea mică per bucată, dar pe un sistem de 10 kWp poate însemna o pierdere cumulată de 8.000–15.000 kWh în 25 de ani — adică energie pe care ai plătit-o dar nu o primești. Alegerea greșită a specificațiilor, a furnizorului sau a documentelor de garanție sunt cele trei cauze principale ale nemulțumirii proprietarilor de sisteme fotovoltaice după 3-5 ani de funcționare.
Panourile fotovoltaice disponibile pe piața românească în 2026 provin în proporție de peste 85% din China — de la producători cu reputație solidă ca Jinko Solar, Trina Solar sau LONGi, până la mărci necunoscute fără certificări valide. Diferența nu o faci după țara de origine, ci după specificații verificabile, certificări internaționale și istoricul producătorului pe piața Bloomberg BNEF. Citește mai jos cum separi un produs bun de unul cu marketing bun.
Pe Ce Criterii Alegi Panourile Fotovoltaice — 7 Specificații Cheie
Panourile fotovoltaice se compară pe baza unor parametri măsurabili din fișa tehnică (datasheet). Fiecare specificație are o valoare minimă acceptabilă și o valoare optimă pentru condițiile din România. Ignorarea unui singur parametru — de exemplu coeficientul de temperatură — poate reduce producția reală cu 8–12% față de estimările vânzătorului.
Eficiență (%) — Ce Randament Este Suficient
Panourile fotovoltaice rezidențiale moderne ating eficiențe între 19,5% și 23,6% în 2026. Eficiența reprezintă procentul din energia solară care este convertită în electricitate în condiții standard de testare (STC: 1000 W/m², 25°C). Cu cât eficiența este mai mare, cu atât ai nevoie de mai puțin spațiu pe acoperiș pentru aceeași putere instalată.
- Sub 19,5% — panouri P-Type standard; acceptabile la buget redus, necesită mai mult spațiu
- 19,5%–21,5% — intervalul standard al majorității panourilor Tier 1 monocristaline; raport bun calitate-preț
- 21,5%–23,6% — panouri N-Type TOPCon și HJT; premium, recomandate pentru acoperișuri mici sau umbrire parțială
Concluzie practică: pentru un acoperiș de casă standard din România cu suprafață disponibilă de 30–50 m², o eficiență de 20,5–21,5% este suficientă și oferă cel mai bun raport cost-beneficiu în 2026. Nu plăti premium pentru 0,5% diferență de eficiență dacă ai spațiu disponibil.
Putere per Panou (Wp) — 400W, 500W sau 600W?
Panourile fotovoltaice rezidențiale sunt disponibile în 2026 în trei clase principale de putere: 400–430 Wp (format clasic), 490–530 Wp (format mediu, cel mai popular) și 580–620 Wp (format large, pentru instalații mari). Puterea nominală se măsoară în Wattpeak (Wp) în condiții STC.
- 400–430 Wp — se potrivesc pe acoperișuri cu segmente mici; greutate ~20 kg; dimensiuni tipice 1755 × 1038 mm
- 490–530 Wp — formatele cele mai răspândite în 2026; greutate ~22–24 kg; dimensiuni tipice 2094 × 1134 mm; 10–12 panouri pentru un sistem de 5 kWp
- 580–620 Wp — pentru acoperișuri mari sau sisteme comerciale; greutate 26–28 kg; necesită structuri de montaj mai robuste
Recomandare pentru case individuale: panourile de 490–530 Wp oferă cel mai bun echilibru între numărul de panouri necesare, greutatea pe acoperiș și prețul per Wp. Un sistem de 5 kWp necesită doar 10 panouri de 500 Wp față de 13 panouri de 390 Wp — mai puțini conectori, mai puțin cablu, montaj mai rapid. Verifică întotdeauna dacă structurile de montaj sunt compatibile cu dimensiunea panoului ales.
Coeficient de Temperatură — De Ce Contează în România
Panourile fotovoltaice pierd putere când temperatura celulei crește peste 25°C — limita standard de testare. Coeficientul de temperatură (Pmax) indică pierderea procentuală de putere pentru fiecare grad Celsius în plus față de 25°C. Pe acoperișurile din România, temperatura celulei poate atinge 65–75°C în iulie-august, înseamnă 40–50°C peste referință.
- P-Type PERC: coeficient tipic –0,34% până la –0,38%/°C
- N-Type TOPCon: coeficient tipic –0,29% până la –0,32%/°C
- HJT (Heterojunction): coeficient tipic –0,24% până la –0,26%/°C — cel mai bun din piață
Calcul concret: la o temperatură a celulei de 70°C (adică +45°C față de STC), un panou P-Type cu coeficient de –0,36%/°C pierde 16,2% din putere. Un panou HJT cu –0,25%/°C pierde doar 11,25%. Pe un sistem de 10 kWp, diferența înseamnă aproximativ 400–500 kWh extra pe an la același număr de panouri. Coeficientul de temperatură este una dintre specificațiile cele mai ignorate de cumpărători și una dintre cele mai importante pentru clima românească.
Garanție de Producție vs Garanție de Produs
Panourile fotovoltaice vin cu două tipuri distincte de garanție, iar confundarea lor este o sursă frecventă de dezamăgire. Garanția de produs (sau garanția de materiale) acoperă defecte fizice — decolorare, delaminare, rupere. Garanția de producție (sau garanția lineară de putere) garantează că panourile produc cel puțin X% din puterea nominală după Y ani.
| Nivel | Garanție Produs | Garanție Producție (an 25) |
|---|---|---|
| Standard (Tier 2-3) | 10–12 ani | 80% din Pnom |
| Bun (Tier 1) | 15 ani | 84,8% din Pnom |
| Premium (Top Tier 1) | 25–30 ani | 87,4–92% din Pnom |
Panourile fotovoltaice cu garanție de 30 de ani pe produs și 87,4%+ la an 25 sunt standardul pentru brandurile Tier 1 în 2026. Refuză orice ofertă care nu specifică explicit ambele tipuri de garanție în documentele scrise. Citește mai mult despre garanție și durată de viață a panourilor fotovoltaice pentru detalii despre ce acoperă și cum se revendică.
Tipul Celulei — N-Type vs P-Type
Panourile fotovoltaice folosesc în prezent două tipuri principale de celule: P-Type (pozitiv) și N-Type (negativ), în funcție de dopajul semiconductor al siliciului. N-Type a devenit dominant în 2024-2025 și reprezintă acum peste 60% din producția mondială.
- P-Type PERC — tehnologie matură, prețuri mici (0,90–1,20 lei/Wp), degradare ușor mai rapidă (LID — Light Induced Degradation)
- N-Type TOPCon — standard 2026, prețuri medii (1,10–1,50 lei/Wp), fără LID, eficiență 21–22,5%, garanții mai lungi
- N-Type HJT — vârf de gamă, prețuri premium (1,50–2,20 lei/Wp), coeficient de temperatură excelent, ideal pentru spații limitate
Panourile N-Type TOPCon reprezintă alegerea optimă pentru majoritatea instalațiilor rezidențiale din România în 2026 — oferă eficiență superioară față de P-Type la o diferență de preț de aproximativ 0,15–0,25 lei/Wp, recuperabilă în 2–3 ani prin producție mai mare. Diferența dintre panouri monocristaline vs policristaline este astăzi irelevantă în practică — aproape toate panourile noi sunt monocristaline.
Dimensiune și Greutate — Compatibilitate cu Acoperișul
Panourile fotovoltaice standard au în 2026 dimensiuni de 2094 × 1134 mm pentru 500 Wp și cântăresc 22–25 kg. Înainte de a comanda, verifică trei lucruri critice: (1) structura acoperișului suportă greutatea adăugată — minimum 15 kg/m² sarcină suplimentară; (2) dimensiunile panoului se potrivesc în câmpurile disponibile fără tăiere; (3) materialul învelitorii este compatibil cu sistemul de prindere ales.
Panourile fotovoltaice flexibile, cu grosime sub 5 mm și greutate de 3–7 kg, sunt singura opțiune pentru acoperișuri cu rezistență structurală redusă sau suprafețe curbe. Citește ghidul dedicat panouri flexibile dacă te încadrezi în această situație. Panourile bifaciale necesită o distanță minimă de 15–20 cm față de suprafața acoperișului pentru a captura lumina reflectată pe fața din spate — verifică dacă structura ta permite acest spațiu înainte de a opta pentru panouri bifaciale.
Certificări și Standarde (IEC, TÜV, MCS)
Panourile fotovoltaice eligibile pentru instalare în România și pentru programul Casa Verde trebuie să dețină minim IEC 61215 (test de performanță) și IEC 61730 (test de siguranță). Fără aceste două certificări emise de un laborator acreditat, panoul nu trebuie instalat pe nicio instalație conectată la rețea.
- IEC 61215 — testare la 1000 ore de lumină intensă, cicluri termice –40°C / +85°C, test la grindină
- IEC 61730 — siguranță electrică, clasa de protecție împotriva șocurilor
- TÜV Rheinland / TÜV SÜD — certificare independentă de calitate; prezența siglei TÜV pe panou indică testare de terță parte
- MCS (Microgeneration Certification Scheme) — obligatoriu pentru instalații în UK, optim de verificat și pentru exporturi
- PV Evolution Labs (PVEL) Scorecard — rapoarte de performanță reale, nu doar declarative; brandurile Tier 1 apar constant în topurile PVEL
Panourile fotovoltaice fără certificări IEC afișate explicit pe fișa tehnică sau pe site-ul producătorului trebuie evitate indiferent de preț. Cere copii ale certificatelor înainte de semnarea contractului.
Clasificarea Producătorilor — Tier 1, Tier 2, Tier 3
Panourile fotovoltaice se clasifică în trei niveluri după sistemul Bloomberg BNEF (Bloomberg New Energy Finance), care evaluează producătorii pe baza capacității de manufacturare, stabilității financiare, automatizării producției și istoricului de calitate — nu pe baza performanței tehnice a panoului. Un producător Tier 1 nu înseamnă automat cel mai bun panou, ci cel mai mic risc de faliment al producătorului în perioada de garanție.
Panourile fotovoltaice de la un producător Tier 3 care dă faliment peste 5 ani îți lasă garanția de 25 de ani fără valoare practică. Bloomberg BNEF actualizează lista Tier 1 trimestrial — poți verifica dacă un producător apare pe lista curentă pe site-ul lor sau prin instalatorul tău.
Tier 1 — Producători cu Finanțare Bancară Proprie de Proiecte
Panourile fotovoltaice din această categorie provin de la producători cu cel puțin 6 proiecte de utilitate finanțate de bănci de top în ultimele 2 trimestre. Disponibili pe piața românească în 2026:
- Jinko Solar — liderul mondial ca volum livrat; gamele Tiger Neo (N-Type) au eficiențe de 21,5–22,3%; garanție produs 30 ani
- Trina Solar — locul 2 mondial; gama Vertex S+ TOPCon; eficiențe de 21,4–22,5%; puternic în segmentul rezidențial
- LONGi Solar — lider în tehnologia HiMO (N-Type); eficiențe de 22,0–23,0%; deținătorul recordului mondial de eficiență la celulă
- Canadian Solar — prezent pe piața românească din 2012; gama HiKu7 și BiHiKu7 (bifacial); eficiențe de 20,6–22,1%
- JA Solar — gama DeepBlue 4.0 Pro; N-Type TOPCon cu eficiențe de 21,5–22,4%; distribuție solidă în România
Tier 2 — Producători cu Reputație Regională Verificabilă
Panourile fotovoltaice Tier 2 provin de la producători mai mici sau mai noi, cu mai puțin de 6 proiecte de finanțare bancară directă. Nu sunt neapărat inferioare tehnic, dar riscul de continuitate al garanției este mai mare. Branduri disponibile în România: Risen Energy, Astronergy, Suntech, Seraphim, GCL Solar. Recomandate când prețul Tier 1 depășește bugetul, dar numai cu garanții contractuale clare de la instalator.
Tier 3 — Producători Necunoscuți sau Fără Istoric
Panourile fotovoltaice Tier 3 includ producătorii care nu apar în bazele de date Bloomberg BNEF, mărci „white label” fără fabrică proprie și produse fără certificate IEC emise de laboratoare acreditate independent. Evită complet această categorie pentru orice instalație conectată la rețea sau eligibilă Casa Verde. Prețul mic (sub 0,80 lei/Wp) nu compensează riscul de defectare prematură și garanție fără acoperire reală.
Citește comparația detaliată a producătorilor panouri fotovoltaice pentru specificații complete pe fiecare brand și disponibilitate în România.
Cel Mai Bun Raport Calitate-Preț în 2026
Panourile fotovoltaice se vând în 2026 la prețuri cuprinse între 0,90 lei/Wp și 2,20 lei/Wp în funcție de tehnologie, brand și volum. Prețul per Wattpeak (lei/Wp) este metrica corectă de comparație — nu prețul per panou. Un panou de 500 Wp la 650 lei costă 1,30 lei/Wp; un panou de 400 Wp la 560 lei costă 1,40 lei/Wp — primul este mai ieftin deși prețul absolut e mai mare. Citește analiza detaliată în cât costă panourile fotovoltaice pentru prețuri actualizate pe mărci și puteri.
Buget Redus (sub 1,2 lei/Wp)
Panourile fotovoltaice din această categorie sunt P-Type PERC monocristaline de 400–500 Wp de la producători Tier 1 sau Tier 2. Opțiuni viabile: Canadian Solar HiKu6 (~1,05 lei/Wp), JA Solar JAM72S30 (~1,00 lei/Wp), Risen Energy RSM40-8 (~0,95 lei/Wp). Garanțiile sunt de 12 ani produs și 80% la an 25 — suficient, dar inferior standardelor N-Type.
Panourile fotovoltaice sub 1,2 lei/Wp sunt potrivite pentru: (1) sisteme off-grid unde randamentul maxim nu e prioritar; (2) proiecte unde spațiul pe acoperiș nu e limitat; (3) instalații cu buget fix unde prețul diferenței față de N-Type nu se recuperează în perioada de deținere planificată. Nu alege P-Type dacă ai acoperiș mic sub 25 m² — câștigi prea puțin per m² față de N-Type.
Raport Optim (1,2–1,6 lei/Wp)
Panourile fotovoltaice din această categorie sunt N-Type TOPCon monocristaline de 500–530 Wp de la producători Tier 1. Aceasta este zona de cumpărare recomandată pentru 2026. Opțiuni de top: Jinko Solar Tiger Neo JKM530N-54HL4 (~1,25 lei/Wp), Trina Solar Vertex S+ TSM-500DE09R.08 (~1,30 lei/Wp), JA Solar JAM54D40 530/GB (~1,22 lei/Wp).
Panourile fotovoltaice din intervalul 1,2–1,6 lei/Wp oferă: garanție de produs 25–30 ani, garanție de producție 84,8–87,4% la an 25, coeficient de temperatură de –0,29 până la –0,32%/°C și certificări TÜV complete. Față de P-Type, investiția suplimentară de 0,15–0,20 lei/Wp (375–500 lei suplimentar pe un sistem de 10 panouri de 500 Wp) se recuperează în 2–3 ani prin producție mai mare. Găsești comparații detaliate în ghidul cele mai bune panouri fotovoltaice.
Premium (peste 1,6 lei/Wp)
Panourile fotovoltaice premium includ N-Type HJT, TOPCon de înaltă eficiență (22%+) și modele bifaciale de top. Reprezintă alegerea corectă pentru: (1) acoperișuri cu suprafață limitată (sub 20 m² disponibil); (2) sisteme cu umbrire parțială unde fiecare Wp contează; (3) proprietari care maximizează producția pe termen lung și nu sunt sensibili la prețul inițial.
Panourile fotovoltaice premium recomandate: LONGi Hi-MO X6 Explorer (N-Type, 22,3%, ~1,75 lei/Wp), Jinko Tiger Neo N-Type 610 Wp (~1,65 lei/Wp), Canadian Solar BiHiKu7 bifacial (~1,70 lei/Wp). Panouri bifaciale din această categorie produc 5–20% energie suplimentară față de monofaciale datorită captării luminii reflectate — profitabil pe acoperișuri deschise sau tablă albă/galvanizată.
Am detaliat subiectul în articolul despre ce este energia solară.
5 Greșeli Frecvente la Cumpărarea Panourilor Fotovoltaice
Panourile fotovoltaice greșit alese nu pot fi returnate după instalare — o decizie de 30 de minute la achiziție poate costa 5.000–20.000 lei în producție pierdută sau înlocuiri premature pe durata de viață a sistemului. Iată cele mai costisitoare erori pe care le fac cumpărătorii români.
- Alege după prețul per panou, nu per Wp. Un panou de 390 Wp la 480 lei (1,23 lei/Wp) este mai scump decât un panou de 500 Wp la 590 lei (1,18 lei/Wp), chiar dacă suma absolută e mai mică. Calculează întotdeauna costul per Wattpeak: preț ÷ putere nominală.
- Ignoră coeficientul de temperatură. Vânzătorii raportează puterea la 25°C (STC), nu la temperatura reală de operare (NOCT, 65–75°C vara). Un panou cu –0,38%/°C față de –0,29%/°C produce cu 4,05% mai puțin la 70°C — pe 10 kWp înseamnă ~400 kWh/an pierdut.
- Confundă garanția de produs cu garanția de producție. „25 de ani garanție” poate însemna 25 de ani garanție de producție (că panourile produc 80% din putere), dar numai 10 ani garanție de produs (că nu se defectează fizic). Ambele sunt esențiale și trebuie specificate separat în contract.
- Cumpără panouri fără a verifica compatibilitatea cu invertorul. Tensiunea Voc și curentul Isc ale șirului de panouri trebuie să fie în intervalul admis de invertor. Panouri de putere mare în serie pot depăși tensiunea maximă a invertorului (de obicei 600V sau 1000V) și ard invertorul. Verifică întotdeauna cu ghidul de invertoare solare înainte de finalizarea configurației.
- Acceptă oferte fără fișa tehnică (datasheet) în limba română sau engleză. Fișa tehnică conține toate specificațiile verificabile: eficiență, coeficient de temperatură, garanții, certificări. Un vânzător care refuză sau nu poate furniza datasheetul original al producătorului este un semnal de alarmă major.
Cum Verifici un Furnizor de Panouri Fotovoltaice
Panourile fotovoltaice se cumpără împreună cu o relație de 25–30 de ani — atât durează garanțiile. Un furnizor care nu mai există peste 5 ani lasă garanțiile fără acoperire reală. Verificarea furnizorului este la fel de importantă ca verificarea panoului.
Întrebări pe Care Trebuie să le Pui
- De câți ani activați pe piața din România? (minim 3 ani în domeniu solar)
- Aveți autorizație ANRE ca instalator de sisteme fotovoltaice? (obligatorie pentru racordare la rețea)
- Cine onorează garanția de produs dacă producătorul panoului nu mai există?
- Puteți furniza referințe de la clienți cu instalații de peste 3 ani?
- Ce se întâmplă dacă un panou defect trebuie înlocuit în an 15 — aveți stoc sau acces la aceeași serie?
- Garanția de instalare este separată de garanția de produs — cât timp și ce acoperă?
- Cine face racordarea la rețea și cum arată calendarul pentru aprobarea ANRE?
Ce Documente să Ceri
- Fișa tehnică originală (datasheet) a panoului, de pe site-ul producătorului sau cu ștampila distribuitorului autorizat
- Certificatele IEC 61215 și IEC 61730 — copii scan ale documentelor originale emise de laboratorul acreditat
- Certificatul de garanție al producătorului — documentul care specifică explicit anii de garanție de produs și degradarea maximă anuală garantată
- Contractul de instalare cu termenii de garanție de instalare separați de garanția de produs
- Devizul detaliat cu prețuri separate pe componente: panouri, invertor, structuri, cablu, montaj, racordare
- Autorizația ANRE a instalatorului electric și solar
- Polița de asigurare a instalatorului pentru răspundere civilă profesională
Vezi și analiza noastră despre dicționarul de termeni fotovoltaici.
Checklist Complet Înainte de Achiziție
Panourile fotovoltaice trebuie selectate metodic, nu impulsiv. Folosește lista de mai jos ca filtru final înainte de a semna orice contract. Toate cele 10 puncte trebuie bifate — dacă vreunul lipsește, amână semnătura și cere clarificări.
- Ai calculat consumul mediu lunar (kWh) din factura de energie și știi ce dimensiune de sistem îți trebuie — folosește ghidul de dimensionare sistem sau calculatorul NovaSol
- Ai verificat orientarea și unghiul acoperișului — optim este Sud la 30–35°; abaterile mai mari de 45° față de Sud sau mai mici de 15° față de orizontală reduc producția cu 15–30%; citește ghidul de orientare și unghi
- Ai confirmat că structura acoperișului suportă greutatea adăugată (minimum 15 kg/m² suplimentar) — în caz de dubiu, cere un raport structural
- Ai comparat prețul per Wattpeak (lei/Wp) a minim 3 oferte diferite, nu prețul total al sistemului
- Ai verificat că panourile sunt de la un producător Tier 1 listat în baza Bloomberg BNEF sau cel puțin cu TÜV și IEC certificate verificabile independent
- Ai citit și înțeles ambele tipuri de garanție — de produs și de producție — cu valorile explicite scrise în contract (ani + % putere reținută)
- Ai verificat compatibilitatea panourilor cu invertorul ales — tensiunea Voc a șirului nu depășește limita maximă a invertorului; sistemul fotovoltaic 5kW este un exemplu de configurație corectă documentată
- Ai cerut și primit fișa tehnică originală (datasheet) în română sau engleză, cu toate specificațiile tehnice: eficiență, Pmax, Voc, Isc, coeficient de temperatură
- Ai verificat autorizația ANRE a instalatorului și ai o referință verificabilă de la un client cu instalație funcțională de minim 2 ani
- Ai un deviz detaliat cu prețuri separate pe fiecare componentă — panouri, invertor, structuri de montaj, cablu, manoperă, racordare — nu un preț global „la cheie” fără detalii
Panouri Fotovoltaice Recomandate de NovaSol
Panourile fotovoltaice pe care le recomandăm în 2026 sunt selectate exclusiv din Tier 1 Bloomberg BNEF, cu certificări TÜV verificate și garanții de minimum 25 de ani pe produs. Selecția NovaSol acoperă trei segmente de buget și două tehnologii principale (TOPCon și HJT), cu stoc disponibil și livrare în România.
| Panou | Tehnologie | Putere | Eficiență | Preț indicativ | Pentru cine |
|---|---|---|---|---|---|
| Jinko Tiger Neo JKM530N | N-Type TOPCon | 530 Wp | 21,8% | ~1,25 lei/Wp | Cele mai multe instalații rezidențiale |
| Trina Vertex S+ TSM-500 | N-Type TOPCon | 500 Wp | 21,4% | ~1,30 lei/Wp | Raport optim calitate-preț, format mediu |
| JA Solar JAM54D40 530 | N-Type TOPCon | 530 Wp | 21,5% | ~1,22 lei/Wp | Buget optimizat, livrare rapidă |
| LONGi Hi-MO X6 Explorer | N-Type HJT | 580 Wp | 22,3% | ~1,75 lei/Wp | Acoperișuri mici, maximizare producție |
| Canadian Solar BiHiKu7 | N-Type Bifacial | 600 Wp | 21,6% | ~1,70 lei/Wp | Acoperișuri deschise, producție maximă |
Panourile fotovoltaice de mai sus sunt disponibile prin Produse NovaSol cu livrare în toată România. Consultanța gratuită pentru alegerea configurației potrivite este disponibilă la Contactează NovaSol — echipa noastră îți face o simulare de producție pe baza adresei și consumului tău real, fără obligații.
Întrebări Frecvente despre Alegerea Panourilor
- Care este diferența reală între N-Type și P-Type în producție anuală?
- Panourile fotovoltaice N-Type TOPCon produc cu 3–8% mai mult pe an față de P-Type echivalente la aceeași putere nominală, datorită coeficientului de temperatură mai bun și absenței degradării LID (Light Induced Degradation). Pe un sistem de 10 kWp, diferența este de 300–800 kWh/an.
- Contează că panourile sunt fabricate în China?
- Panourile fotovoltaice fabricate în China de producători Tier 1 ca Jinko, Trina, JA sau LONGi sunt utilizate global în proiecte de sute de MW finanțate de bănci europene și americane. Originea geografică nu determină calitatea — certificările IEC și istoricul Bloomberg BNEF sunt indicatorii relevanți, nu țara de fabricație.
- Câte panouri îmi trebuie pentru un sistem de 5 kWp?
- Panourile fotovoltaice de 500 Wp necesită 10 bucăți pentru un sistem de 5 kWp. Panourile de 415 Wp necesită 13 bucăți. Preferă formatul de 490–530 Wp pentru a minimiza numărul de conexiuni și a simplifica instalarea. Detalii complete despre configurație găsești în ghidul sistem fotovoltaic 5kW.
- Pot combina panouri de mărci diferite pe același invertor?
- Panourile fotovoltaice de mărci diferite pot fi instalate pe același invertor dacă tensiunile și curenții sunt compatibili cu specificațiile invertorului. Totuși, producătorii de invertoare recomandă panouri identice per șir (string) pentru producție optimă — panouri diferite în serie pot reduce performanța la nivelul celui mai slab panou.
- Ce se întâmplă dacă un panou se defectează după 10 ani?
- Panourile fotovoltaice cu garanție de produs de 25–30 ani sunt înlocuite de producător sau importator în perioada de garanție. Asigură-te că contractul cu instalatorul specifică explicit cine gestionează revendicarea și care este termenul de înlocuire. Dacă producătorul nu mai există, responsabilitatea trece de obicei la distribuitor — de aceea distribuitorii autorizați oferă un nivel suplimentar de protecție față de importatorii ocazionali.
- Merită să aleg panouri bifaciale pentru o casă normală?
- Panourile fotovoltaice bifaciale merită costul suplimentar dacă acoperișul tău are: (1) spațiu de minim 15 cm sub panouri pentru reflexie; (2) suprafață deschisă sau tablă cu albedou ridicat; (3) acoperiș plan sau unghi mic. Pe acoperișuri înclinate standard cu țiglă brună sau roșie, câștigul bifacial este de doar 2–5% și nu justifică prețul premium față de monofaciale. Citește analiza completă a panourilor bifaciale pentru condițiile exacte de profitabilitate.
- Cum verific dacă un producător este Tier 1?
- Panourile fotovoltaice de la producători Tier 1 pot fi verificate pe site-ul Bloomberg BNEF (raport plătit) sau prin instalatorul tău autorizat. Alternativ, prezența în topul PVEL Scorecard anual și finanțarea proiectelor de utilitate de peste 100 MW de bănci ca ING, BNP Paribas sau Deutsche Bank sunt indicatori echivalenți de Tier 1. Lista completă a producătorilor panouri fotovoltaice cu clasificare Tier inclusă este disponibilă pe NovaSol.
Câte panouri fotovoltaice sunt necesare pentru o casă?
Depinde de consum: regula practică este să împarți consumul anual (kWh) la circa 1.100-1.300 kWh, cât produce 1 kW instalat pe an în România, iar rezultatul îl împarți la puterea panoului. Pentru o casă tipică (3-6 kW), ai nevoie de 7 până la 15 panouri de 410-450 W. Dacă te întrebi de câte panouri ai nevoie exact pentru casa ta, calculatorul nostru îți dă răspunsul pe consumul real.
Câte panouri fotovoltaice sunt necesare pentru 3 kW?
Cu panourile actuale de 410-450 W, un sistem de 3 kW înseamnă 7-8 panouri, care ocupă aproximativ 14-16 m² de acoperiș.
Câte panouri fotovoltaice sunt necesare pentru 5 kW?
Pentru 5 kW ai nevoie de 11-13 panouri de 410-450 W, adică circa 22-26 m² de acoperiș orientat favorabil.
Câte panouri fotovoltaice sunt necesare pentru 10 kW?
Un sistem de 10 kW folosește 22-25 de panouri de 410-450 W și cere aproximativ 45-50 m² de acoperiș sau montaj la sol.
Cât costă o instalație de panouri fotovoltaice de 5 kW?
Orientativ, un sistem de 5 kW la cheie, fără stocare, se încadrează în jurul a 4.500-6.500 EUR cu TVA, în funcție de echipamente și acoperiș; cu baterie, bugetul crește spre 7.500-9.500 EUR. Cifrele detaliate, pe componente și scenarii, sunt în ghidul de prețuri 2026.
Care sunt cele mai bune panouri fotovoltaice?
Pentru piața din România, producătorii de top rămân Canadian Solar, Trina, JA Solar, LONGi și Jinko, cu diferențe mici de eficiență și mari de disponibilitate. Am făcut clasamentul complet, cu argumente, în analiza celor mai bune panouri fotovoltaice.
Cât costă o baterie pentru panouri fotovoltaice?
Bateriile LiFePO4 pe protocol deschis costă în retail circa 600-850 lei/kWh cu TVA (10 kWh la 7.500-8.500 lei), iar ecosistemele închise depășesc 2.000 lei/kWh. Contextul complet, inclusiv finanțarea care se pregătește, este în ghidul Casa Verde Baterii 2026.
Câte panouri fotovoltaice sunt necesare pentru o centrală electrică proprie?
O „centrală” fotovoltaică rezidențială completă este chiar sistemul tău: la 3 kW vorbim de 7-8 panouri, la 5 kW de 11-13, la 10 kW de 22-25. Peste 10-15 kW intri în zona instalațiilor comerciale, unde dimensionarea se face pe proiect.
