JA Solar este unul dintre cei mai mari producatori de panouri fotovoltaice din lume si unul dintre cele mai accesibile optiuni Tier 1 disponibile pe piata din Romania. Fondata in 2005 in China, compania s-a impus prin volume mari de productie, preturi competitive si o prezenta puternica pe piata europeana. In acest review detaliat, analizam gama de panouri fotovoltaice JA Solar disponibila in 2026, specificatii, preturi si pentru cine este potrivita.
Pe scurt (key takeaways)
- Poziționarea: cel mai accesibil Tier 1 relevant din România — volume mari, preț competitiv.
- Gama 2026: DeepBlue 4.0 Pro (PERC, cea mai vândută) și DeepBlue 4.0 N-Type (TOPCon).
- Prețuri: ~220–240 EUR per panou (540–550W) — ~0,41–0,44 EUR/W.
- Pentru cine: buget limitat fără compromis pe fiabilitate — locul 5 în topul nostru 2026.
- Compromisul: eficiență și garanții bune, dar sub flagship-urile Jinko/LONGi.
Despre JA Solar
JA Solar Technology Co., Ltd. este un producator chinez de panouri fotovoltaice, fondat in 2005 si listat la bursa din Shanghai. Compania este clasificata Tier 1 Bloomberg si se numara constant printre primii 5 producatori globali ca volum de livrari.
- Sediu: Beijing, China
- Fondare: 2005
- Capacitate productie: peste 75 GW anual
- Prezenta globala: peste 160 de tari
- Clasificare: Tier 1 Bloomberg BNEF
- Specializare: Panouri PERC si N-Type pentru segmentul rezidential, comercial si utilitati
JA Solar este recunoscuta pentru raportul excelent calitate-pret — oferind performante solide la preturi mai mici decat competitorii directi precum Jinko sau Trina Solar.
Gama de Panouri JA Solar 2026
1. JA Solar DeepBlue 4.0 Pro (PERC) — Cea Mai Vândută Serie
Seria DeepBlue 4.0 Pro este cel mai popular produs JA Solar pe piata romaneasca. Foloseste celule PERC monocristaline P-Type, o tehnologie matura si fiabila.
- Putere: 540-560W
- Eficienta: 21.0-21.5%
- Celule: 182mm, Half-Cut, Mono PERC
- Garantie produs: 12 ani
- Garantie performanta: 25 ani (min. 84.8%)
- Pret estimat: 220-260 EUR/panou
2. JA Solar DeepBlue 4.0 N-Type (TOPCon)
Varianta premium cu celule N-Type TOPCon, oferind eficienta si durabilitate superioare fata de seria PERC.
- Putere: 570-590W
- Eficienta: 22.0-22.4%
- Celule: 182mm, N-Type TOPCon
- Garantie produs: 15 ani
- Garantie performanta: 30 ani (min. 87.4%)
- Pret estimat: 270-310 EUR/panou
Specificatii Tehnice — JA Solar DeepBlue 4.0 Pro 550W
| Specificatie | Valoare |
|---|---|
| Putere nominala | 550W |
| Eficienta | 21.3% |
| Tip celula | Monocristalina PERC, Half-Cut |
| Dimensiuni | 2.278 x 1.134 x 30 mm |
| Greutate | 28.6 kg |
| Coeficient temperatura | -0.35%/°C |
| Tensiune circuit deschis (Voc) | 49.62V |
| Curent scurtcircuit (Isc) | 14.03A |
| Rezistenta vant | 2400 Pa |
| Rezistenta zapada | 5400 Pa |
| Garantie produs | 12 ani |
| Garantie performanta | 25 ani (min. 84.8%) |
Cât Costă Panourile JA Solar în România în 2026?
Un panou JA Solar DeepBlue 4.0 Pro costă ~220–240 EUR (540–550W) în 2026 — printre cele mai accesibile opțiuni Tier 1 din România.
| Model | Putere | Tehnologie | Pret/Panou | Pret/Watt |
|---|---|---|---|---|
| DeepBlue 4.0 Pro | 540W | PERC | ~220 EUR | ~0.41 EUR/W |
| DeepBlue 4.0 Pro | 550W | PERC | ~240 EUR | ~0.44 EUR/W |
| DeepBlue 4.0 N | 580W | TOPCon | ~290 EUR | ~0.50 EUR/W |
JA Solar ofera cel mai mic pret per watt dintre producatorii Tier 1, ceea ce il face alegerea ideala pentru bugete limitate. Pentru o comparatie completa a costurilor, consulta ghidul nostru de preturi 2026.
Avantaje JA Solar
- Cel mai bun raport calitate-pret — cel mai accesibil producator Tier 1 de pe piata
- Disponibilitate excelenta in Romania — stocuri la mai multi distribuitori locali
- Tier 1 Bloomberg — bancabilitate si stabilitate financiara garantata
- Gama larga — de la panouri PERC buget la N-Type TOPCon premium
- Rezistenta mecanica buna — sarcina de zapada 5400 Pa, potrivita pentru clima romaneasca
- Track record solid — peste 160 GW instalati la nivel global
Dezavantaje JA Solar
- Eficienta usor mai mica — seria PERC (21.3%) ramane in urma competitorilor N-Type (22.5%+)
- Coeficient de temperatura mai mare — -0.35%/°C vs -0.29%/°C la panourile N-Type ale competitiei
- Brand awareness mai redus — mai putin cunoscut decat Jinko sau Trina in randul consumatorilor romani
- Garantie produs standard — 12 ani pe seria PERC, in timp ce unii competitori ofera 15-25 ani
JA Solar vs Competitie
Vezi poziția JA Solar în topul celor mai bune panouri fotovoltaice 2026.
| Criteriu | JA Solar (PERC) | Jinko Tiger Neo | Trina Vertex S+ | Canadian HiKu7 |
|---|---|---|---|---|
| Eficienta | 21.3% | 22.6% | 22.5% | 22.5% |
| Tehnologie | PERC P-Type | TOPCon N-Type | TOPCon N-Type | TOPCon N-Type |
| Pret/panou | ~240 EUR | ~290 EUR | ~300 EUR | ~310 EUR |
| Pret/Watt | ~0.44 EUR | ~0.50 EUR | ~0.67 EUR | ~0.53 EUR |
| Garantie produs | 12 ani | 12 ani | 15 ani | 12 ani |
| Garantie perf. | 25 ani | 30 ani | 25 ani | 25 ani |
| LID (degradare Y1) | ~2% | ~0.5% | ~0.5% | ~0.5% |
JA Solar castiga clar la pret. Daca bugetul este prioritatea si ai suficient spatiu pe acoperis, JA Solar PERC ofera cea mai buna valoare. Daca vrei performanta maxima pe termen lung, seria N-Type TOPCon (Jinko, Trina) este superioara.
Pentru Cine Este Potrivit JA Solar?
- Buget limitat, suprafata mare disponibila — cel mai mic cost per watt, compenseaza eficienta usor mai mica cu mai multe panouri
- Instalatii comerciale si industriale — unde pretul per kW conteaza mai mult decat eficienta per m²
- Proiecte cu subventie Casa Verde — maximizezi puterea instalata in limita bugetului
- Upgrade rapid — daca vrei sa treci pe solar cat mai repede, fara compromisuri de calitate dar cu buget controlat
Disponibilitate in Romania
JA Solar are distributie buna in Romania prin mai multi importatori si distribuitori autorizati. Panourile sunt disponibile atat individual, cat si ca parte din sisteme fotovoltaice complete. Verifica intotdeauna ca distribuitorul sa ofere garantie locala si factura fiscala.
Intrebari Frecvente despre JA Solar
Merita JA Solar sau e mai bine sa platesc mai mult pentru Jinko/Trina?
Depinde de prioritati. Daca bugetul este factorul decisiv si ai spatiu suficient, JA Solar PERC ofera valoare excelenta. Daca vrei performanta maxima pe 30 de ani si ai buget, Jinko Tiger Neo sau Trina Vertex S+ sunt superioare tehnic.
JA Solar este Tier 1?
Da. JA Solar este clasificat constant Tier 1 de Bloomberg New Energy Finance, ceea ce garanteaza stabilitate financiara si capacitatea de a onora garantiile pe termen lung.
Cat dureaza garantia JA Solar?
Seria DeepBlue 4.0 Pro (PERC) are 12 ani garantie produs si 25 ani garantie performanta. Seria N-Type are 15 ani garantie produs si 30 ani garantie performanta.
JA Solar functioneaza bine iarna in Romania?
Da. Panourile JA Solar au rezistenta la zapada de 5400 Pa, suficienta pentru toate regiunile din Romania. Productia iarna este redusa (20-30% fata de vara), dar aceasta este o caracteristica a tuturor panourilor fotovoltaice, nu specifica JA Solar. Combinarea cu un invertor solar de calitate maximizeaza productia in conditii de lumina redusa.
Consulta oferta noastra de panouri fotovoltaice inclusiv modele JA Solar. Solicita oferta personalizata →

Leave a reply