Romania este una dintre tarile europene cu cel mai bun potential solar, dar putini stiu exact cat soare primeste zona lor si ce inseamna asta in kWh produsi. Diferenta de iradiere intre sudul si nordul tarii este de aproximativ 25-30%, ceea ce influenteaza direct dimensionarea si randamentul unui sistem fotovoltaic.
In acest ghid prezentam harta solara a Romaniei pe regiuni, un tabel detaliat cu 15 orase majore, comparam potentialul cu Germania (ca referinta europeana), si explicam cum folosesti instrumentul gratuit PVGIS pentru a calcula productia exacta la adresa ta.
Pe scurt (key takeaways)
- România stă bine la soare: potențial peste media europeană — mai bun decât al Germaniei, liderul instalărilor.
- Diferența nord-sud: sudul și sud-estul produc cu 10–15% mai mult decât nordul — dar investiția rămâne rentabilă peste tot.
- Verifică-ți adresa: PVGIS calculează gratuit producția exactă pentru acoperișul tău — ghid pas cu pas mai jos.
- Dincolo de iradiere: orientarea, înclinarea și umbrirea pot conta mai mult decât regiunea.
- Reperul practic: 1 kWp instalat = 1.200–1.500 kWh pe an, în funcție de zonă.
Ce Este Iradierea Solară și De Ce Contează?
Iradierea solara globala (GHI — Global Horizontal Irradiance) masoara cantitatea totala de energie solara care ajunge pe un metru patrat de suprafata orizontala intr-un an, exprimata in kWh/mp/an. Cu cat valoarea este mai mare, cu atat panourile fotovoltaice produc mai multa electricitate.
Pentru panourile fotovoltaice, se foloseste iradierea pe planul inclinat (GTI — Global Tilted Irradiance), care ia in calcul unghiul optim de montaj (30-35 de grade in Romania, orientare sud). GTI este cu 10-15% mai mare decat GHI, deoarece panourile inclinate capteaza mai multa radiatie decat o suprafata orizontala.
Potential Solar pe Regiuni
Dobrogea — Campioana Romaniei: 1.450-1.550 kWh/mp/an
Dobrogea (judetele Constanta si Tulcea) are cea mai mare iradiere solara din Romania. Clima influencata de Marea Neagra, cerul frecvent senin si numarul mare de ore de soare (peste 2.400 ore/an) fac aceasta regiune ideala pentru fotovoltaice. Un sistem de 5 kW produce aici 6.500-7.500 kWh/an.
Nu intamplator, cele mai mari parcuri solare din Romania sunt amplasate in Dobrogea. Dar si pentru sisteme rezidentiale, randamentul este cu 15-20% mai mare decat media nationala.
Muntenia si Oltenia — 1.350-1.450 kWh/mp/an
Campia Romana beneficiaza de iradiere excelenta, putin sub Dobrogea. Judetele Calarasi, Giurgiu, Teleorman, Olt si Dolj au valori de 1.380-1.450 kWh/mp/an. Bucurestiul si imprejurimile se incadreaza in partea superioara, cu aproximativ 1.400 kWh/mp/an. Un sistem de 5 kW produce 6.000-7.000 kWh/an in aceasta zona.
Banat si Crisana — 1.300-1.400 kWh/mp/an
Vestul tarii (Timisoara, Arad, Oradea) are iradiere buna, comparabila cu sudul Germaniei (Bavaria), dar cu un avantaj de temperatura: verile nu sunt la fel de caniculare ca in Muntenia, ceea ce mentine eficienta panourilor (panourile isi reduc randamentul la temperaturi foarte ridicate).
Moldova — 1.250-1.350 kWh/mp/an
Zona Moldovei (Iasi, Bacau, Galati, Suceava) are valori moderate spre bune. Partea de sud (Galati, Braila) se apropie de valorile Munteniei, in timp ce nordul (Suceava, Botosani) are valori ceva mai mici. Un sistem de 5 kW produce 5.500-6.500 kWh/an.
Transilvania — 1.200-1.350 kWh/mp/an
Podisul Transilvaniei are valori variate, influentate de altitudine si microclimatul local. Cluj-Napoca si Sibiu au aproximativ 1.280-1.320 kWh/mp/an, iar Brasov, desi e la altitudine mai mare, beneficiaza de un cer frecvent senin iarna (inversiuni termice care tin ceata in vai, dar cer liber la altitudine).
Maramures si Bucovina — 1.150-1.250 kWh/mp/an
Nordul tarii are cea mai mica iradiere din Romania, dar ramane comparabila cu centrul Germaniei — o tara care este lider european in capacitate solara instalata. Un sistem de 5 kW produce 5.000-5.800 kWh/an, suficient pentru a acoperi 50-70% din consumul unei gospodarii.
Tabel: Iradiere si Productie Solara in 15 Orase din Romania
| Oras | Regiune | GHI (kWh/mp/an) | Productie 5 kW (kWh/an) | Economie anuala estimata* |
|---|---|---|---|---|
| Constanta | Dobrogea | 1.520 | 7.300 | 5.100 lei |
| Tulcea | Dobrogea | 1.480 | 7.100 | 4.970 lei |
| Bucuresti | Muntenia | 1.400 | 6.700 | 4.690 lei |
| Craiova | Oltenia | 1.420 | 6.800 | 4.760 lei |
| Calarasi | Muntenia | 1.440 | 6.900 | 4.830 lei |
| Galati | Moldova | 1.380 | 6.600 | 4.620 lei |
| Timisoara | Banat | 1.370 | 6.500 | 4.550 lei |
| Arad | Crisana | 1.360 | 6.500 | 4.550 lei |
| Oradea | Crisana | 1.340 | 6.400 | 4.480 lei |
| Iasi | Moldova | 1.310 | 6.200 | 4.340 lei |
| Cluj-Napoca | Transilvania | 1.300 | 6.200 | 4.340 lei |
| Sibiu | Transilvania | 1.310 | 6.300 | 4.410 lei |
| Brasov | Transilvania | 1.280 | 6.100 | 4.270 lei |
| Suceava | Bucovina | 1.220 | 5.600 | 3.920 lei |
| Baia Mare | Maramures | 1.190 | 5.400 | 3.780 lei |
*Economie calculata la tarif mediu de 0,70 lei/kWh, cu autoconsum 70% si compensare net metering pentru restul. Valorile sunt orientative si depind de consumul real, orientarea panourilor si conditiile locale.
Pe această temă, vezi și calculatorul de sisteme fotovoltaice.
Comparatie Romania vs. Germania
Germania este frecvent citata ca exemplu in energia solara, avand cea mai mare capacitate fotovoltaica instalata din Europa (peste 80 GW). Cu toate acestea, Romania are un avantaj natural semnificativ in privinta iradierii solare:
| Parametru | Romania (medie) | Germania (medie) | Diferenta |
|---|---|---|---|
| GHI medie nationala | 1.300 kWh/mp/an | 1.050 kWh/mp/an | +24% |
| GHI zona de sud | 1.450 kWh/mp/an | 1.200 kWh/mp/an | +21% |
| GHI zona de nord | 1.200 kWh/mp/an | 950 kWh/mp/an | +26% |
| Ore de soare/an | 2.000-2.500 | 1.500-1.900 | +25-30% |
| Productie 5 kW (medie) | 6.200 kWh/an | 4.800 kWh/an | +29% |
Concluzia este clara: chiar si cele mai putin insorite zone din Romania (Maramures, cu 1.190 kWh/mp/an) sunt comparabile cu centrul Germaniei. Sudul Romaniei depaseste Bavaria, cea mai insorita regiune germana. Daca panourile solare sunt profitabile in Germania, sunt si mai profitabile in Romania.
Instrumentul PVGIS: Calculeaza Productia Solara la Adresa Ta
PVGIS (Photovoltaic Geographical Information System) este un instrument gratuit dezvoltat de Centrul Comun de Cercetare al Comisiei Europene. Permite calcularea exacta a productiei fotovoltaice pentru orice locatie din Europa, pe baza datelor satelitare de iradiere.
Cum Folosesti PVGIS
- Acceseaza: re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ (gratuit, fara cont)
- Selecteaza locatia: Introdu adresa sau coordonatele GPS ale casei tale
- Configureaza sistemul: Putere instalata (ex: 5 kW), tip panouri (siliciu cristalin), pierderi de sistem (14% valoare implicita)
- Seteaza orientarea: Azimut (0 = sud), inclinare (30-35 grade optim in Romania)
- Calculeaza: PVGIS genereaza productia lunara si anuala estimata, iradierea pe planul inclinat si temperatura medie
Ce Obtii
PVGIS iti ofera productia estimata luna de luna, evidentiind diferenta mare intre vara (productie maxima in iunie-iulie) si iarna (productie minima in decembrie-ianuarie). Raportul vara/iarna este de aproximativ 4:1 in Romania. Aceste date sunt esentiale pentru dimensionarea corecta a sistemului si estimarea economiilor.
Ce Influențează Producția Reală (pe lângă Iradiere)?
Iradierea solara este factorul principal, dar nu singurul. Productia reala a unui sistem fotovoltaic depinde si de:
- Orientare si inclinare: Orientarea ideala este sud, cu inclinare 30-35 grade. Deviatii de pana la 30 grade est sau vest reduc productia cu doar 5-8%.
- Umbrire: Copacii, cosurile de fum, cladirile vecine pot umbri panourile si reduce productia semnificativ. Analiza umbririi se face inainte de instalare panouri fotovoltaice.
- Temperatura: Panourile isi reduc eficienta la temperaturi ridicate (peste 25 grade temperatura celulei). Zonele cu iradiere mare dar temperaturi moderate (munte, litoral cu briza) au un avantaj.
- Calitatea echipamentelor: Panourile tier 1 (JA Solar, Longi, Canadian Solar, Trina Solar) au degradare anuala de doar 0,4-0,5%, mentinand peste 85% din performanta dupa 25 de ani.
- Curatenia panourilor: Praful, polenul si zapada reduc productia cu 2-5%. Curatarea de 1-2 ori pe an este suficienta in majoritatea cazurilor.
Intrebari Frecvente
In ce zona din Romania se amortizeaza cel mai repede panourile solare?
In Dobrogea (Constanta, Tulcea), unde iradierea este maxima si productia cu 15-20% peste media nationala. Cu subventia Casa Verde, amortizarea ajunge la 3,5-5 ani in aceasta zona. Dar chiar si in Maramures, amortizarea nu depaseste 6-8 ani, ceea ce ramane o investitie excelenta.
Merita panouri solare in nordul Romaniei?
Da, absolut. Nordul Romaniei are iradiere comparabila cu centrul Germaniei, unde milioane de sisteme fotovoltaice functioneaza profitabil. Diferenta de productie fata de sud este de 20-25%, nu de 50%. Un sistem in Baia Mare produce 5.400 kWh/an cu 5 kW instalati — suficient pentru a acoperi 50-70% din consumul unei gospodarii.
Pot folosi datele PVGIS pentru a obtine oferte de la instalatori?
Da, si este recomandat. Cand ceri oferte de la instalatori, compara productia estimata din oferta cu calculul PVGIS. Daca instalatorul promite o productie semnificativ mai mare decat PVGIS, cere explicatii. PVGIS foloseste date satelitare validate si este considerat referinta la nivel european.
Ghiduri Utile NovaSol
Afla Cat Produce un Sistem Solar in Zona Ta
Echipa NovaSol analizeaza gratuit potentialul solar al casei tale si iti ofera o estimare personalizata de productie si economii.

Leave a reply