Canadian Solar este unul dintre cei mai mari producatori de panouri fotovoltaice din lume, cu o prezenta constanta pe piata din Romania. Fondata in 2001 in Ontario, Canada, compania a crescut pana la o capacitate de productie de peste 80 GW si livreaza panouri in peste 160 de tari. Clasificata constant ca producator Tier 1 Bloomberg, Canadian Solar reprezinta o optiune de incredere atat pentru sistemele rezidentiale, cat si pentru proiectele comerciale si industriale.
In acest review complet, analizez gama de panouri Canadian Solar disponibila in Romania in 2026, specificatiile tehnice ale modelului flagship HiKu7 TOPCon, preturile actuale, avantajele si dezavantajele brandului, si cum se compara cu concurenta directa. Daca planifici un sistem fotovoltaic si Canadian Solar este pe lista ta, aici gasesti tot ce trebuie sa stii.
Pe scurt (key takeaways)
- Poziția globală: unul dintre cei mai mari producători din lume — Tier 1 Bloomberg, 80+ GW capacitate, prezent în 160+ țări.
- Gama 2026: HiKu7 (TOPCon, flagship), HiKu6 (PERC, accesibil), BiHiKu7 (bifacial).
- Prețuri: 200–340 EUR per panou, în funcție de serie — 0,36–0,57 EUR/W.
- Pentru cine: fiabilitate dovedită la preț mediu — locul 2 în topul nostru 2026.
- Compatibilitate: funcționează cu orice invertor standard (string sau hibrid).
Despre Canadian Solar — Istoric, Capacitate si Prezenta Globala
Canadian Solar a fost fondata de Dr. Shawn Qu in 2001, cu sediul central in Guelph, Ontario. In peste doua decenii, compania s-a transformat dintr-un producator canadian de nisa intr-un gigant global al industriei solare.
Cateva cifre relevante despre Canadian Solar in 2026:
- Capacitate de productie: Peste 80 GW de module fotovoltaice livrate la nivel mondial
- Prezenta globala: Operatiuni in peste 160 de tari, cu fabrici in China, Vietnam, Thailanda, Brazilia si Indiana (SUA)
- Listare la bursa: NASDAQ (CSIQ) — companie publica din 2006
- Cercetare si dezvoltare: Centre R&D in Canada, China si Japonia, cu peste 2.500 de brevete
- Certificari: IEC 61215, IEC 61730, UL 1703, MCS, plus certificari specifice pentru piata europeana
- Clasificare Tier 1 Bloomberg: Mentinuta constant din 2009, ceea ce confirma stabilitatea financiara si bancabilitatea proiectelor
Pe langa productia de panouri, Canadian Solar detine si subsidiara CSI Solar (fosta Recurrent Energy), una dintre cele mai mari platforme de dezvoltare de proiecte solare si de stocare de energie la nivel global. Aceasta dubla competenta — producator si dezvoltator — ofera companiei o perspectiva unica asupra cerintelor reale din piata.
Gama de Panouri Canadian Solar 2026
In 2026, Canadian Solar ofera trei linii principale de panouri fotovoltaice, fiecare adresandu-se unui segment diferit al pietei:
1. HiKu7 — Seria Flagship TOPCon
Seria HiKu7 reprezinta varful de gama Canadian Solar si utilizeaza tehnologia celulelor N-Type TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact). Este modelul recomandat pentru oricine doreste performanta maxima si eficienta pe termen lung.
- Putere: 580–610W
- Eficienta: pana la 22.5%
- Tehnologie: N-Type TOPCon, celule half-cut
- Format: 78 celule, dimensiune mare pentru instalatii rezidentiale si comerciale
- Degradare redusa in primul an (sub 1%) si degradare liniara de max 0.4%/an ulterior
2. HiKu6 — Seria PERC Accesibilă
Seria HiKu6 foloseste tehnologia P-Type PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), mai matura si cu costuri de productie mai reduse. Este o optiune buna pentru proiecte cu buget limitat unde raportul pret-performanta conteaza mai mult decat eficienta maxima.
- Putere: 530–560W
- Eficienta: pana la 21.6%
- Tehnologie: P-Type Mono PERC, celule half-cut
- Pret mai accesibil per watt fata de HiKu7
- Disponibilitate buna in Romania — stocuri constante la distribuitori
3. BiHiKu7 — Seria Bifacială
Seria BiHiKu7 combina tehnologia N-Type TOPCon cu un design bifacial, captand lumina si pe fata din spate a panoului. Castigul bifacial variaza intre 5-25% in functie de suprafata reflectanta de sub panouri (albedo).
- Putere fata frontala: 580–610W (plus castig bifacial de pana la 25%)
- Eficienta: pana la 22.5% (fata frontala)
- Ideal pentru: instalatii pe sol, carporturi solare, terase cu suprafata deschisa
- Sticla-sticla (glass-glass) pentru durabilitate superioara
- Mai putin potrivit pentru acoperisuri rezidentiale conventionale
Specificatii Tehnice — Canadian Solar HiKu7 (CS7N-600TB-AG)
Modelul HiKu7 CS7N-600TB-AG este cel mai popular panou Canadian Solar vandut in Romania in 2026. Iata specificatiile complete:
| Parametru | Specificatie |
|---|---|
| Putere nominala (Pmax) | 600W (gama 580-610W) |
| Eficienta modulului | 22.5% |
| Tip celula | N-Type TOPCon, monocristalina |
| Numar celule | 78 (2 x 39) half-cut |
| Tensiune la putere maxima (Vmpp) | 44.2V |
| Curent la putere maxima (Impp) | 13.58A |
| Tensiune circuit deschis (Voc) | 53.5V |
| Curent scurtcircuit (Isc) | 14.25A |
| Dimensiuni | 2,384 x 1,134 x 33 mm |
| Greutate | 32.6 kg |
| Coeficient temperatura Pmax | -0.29%/°C |
| Toleranta putere | 0 ~ +10W |
| Tensiune maxima sistem | 1,500V DC |
| Sarcina vant/zapada | 2,400 Pa / 5,400 Pa |
| Garantie produs | 12 ani |
| Garantie performanta | 25 ani (min. 87.4% la anul 25) |
| Garantie performanta liniara | 30 ani (min. 84.8% la anul 30) |
| Certificari | IEC 61215, IEC 61730, IEC 62804, UL 61730 |
Coeficientul de temperatura de -0.29%/°C este competitiv si inseamna ca panoul pierde mai putina putere pe canicula decat multe panouri PERC (care au tipic -0.34 pana la -0.37%/°C). Acest aspect conteaza in Romania, unde temperaturile pe acoperis pot depasi 60°C in lunile de vara.
Pentru alegerea unui invertor solar compatibil cu HiKu7, tine cont de tensiunea maxima de 1,500V DC si de curentul de scurtcircuit de 14.25A per string.
Cât Costă Panourile Canadian Solar în România în 2026?
Un panou Canadian Solar costă în România între 200 și 340 EUR în 2026: HiKu6 (550W, PERC) 200–260 EUR, HiKu7 (600W, TOPCon) 280–340 EUR.
Preturile panourilor Canadian Solar in Romania variaza in functie de model, distribuitor si cantitatea achizitionata. Iata o orientare pentru 2026:
| Model | Putere | Pret per panou | Pret per watt |
|---|---|---|---|
| HiKu6 (PERC) | 550W | 200–260 EUR | 0.36–0.47 EUR/W |
| HiKu7 (TOPCon) | 600W | 280–340 EUR | 0.47–0.57 EUR/W |
| BiHiKu7 (Bifacial) | 600W | 310–380 EUR | 0.52–0.63 EUR/W |
Preturile sunt orientative, includ TVA si pot varia in functie de furnizor, cantitate si disponibilitate. Pentru un calcul complet al costurilor unui sistem fotovoltaic, inclusiv invertor, montaj si accesorii, consulta ghidul nostru de preturi 2026.
Unde gasesti Canadian Solar in Romania:
- Distribuitori specializati de echipamente fotovoltaice (stocuri permanente la principalii distribuitori)
- Firme de instalare profesională care includ panourile in pachetele complete
- Comenzi directe prin distributia europeana Canadian Solar (pentru cantitati mari)
Canadian Solar este unul dintre brandurile cu cea mai buna disponibilitate pe piata romaneasca. Spre deosebire de unii producatori premium, panourile Canadian Solar se gasesc constant in stoc la majoritatea distribuitorilor.
Avantaje Canadian Solar
Canadian Solar aduce mai multe beneficii concrete pentru proprietarii de sisteme fotovoltaice din Romania:
- Statut Tier 1 Bloomberg constant din 2009 — Aceasta clasificare confirma stabilitatea financiara a companiei si capacitatea de a onora garantiile pe 25-30 de ani. Bancile si fondurile de investitii prefera producatorii Tier 1 pentru proiectele finantate.
- Prezenta globala si experienta de peste 20 de ani — Cu livrari in 160+ tari si o capacitate de productie masiva, Canadian Solar nu este un producator care risca sa dispara de pe piata. Garantia ta este in siguranta.
- Garantie competitiva — 12 ani garantie produs si 25-30 ani garantie performanta liniara, cu praguri de degradare clare si transparente.
- Preturi competitive — Canadian Solar ofera un raport calitate-pret excelent, mai ales pe segmentul HiKu6 PERC, unde pretul per watt este printre cele mai accesibile din piata.
- Disponibilitate excelenta in Romania — Panourile Canadian Solar se gasesc in stoc la majoritatea distribuitorilor romani, ceea ce inseamna livrare rapida si fara perioade lungi de asteptare.
- Tehnologie TOPCon de ultima generatie — Seria HiKu7 utilizeaza celule N-Type TOPCon cu eficienta de 22.5%, tinand pasul cu competitorii premium.
- Rezistenta mecanica buna — Sarcina de zapada de 5,400 Pa este importanta pentru zonele montane din Romania (Brasov, Sibiu, Cluj).
Citește și ghidul nostru despre cele mai bune panouri fotovoltaice în 2026.
Dezavantaje Canadian Solar
Niciun producator nu este perfect. Iata aspectele unde Canadian Solar ramane in urma:
- Eficienta nu este cea mai mare din piata — Cu 22.5% pe modelul flagship, Canadian Solar se afla la media segmentului TOPCon. Jinko Tiger Neo si LONGi Hi-MO 7 ofera eficiente de 22.8-23.2% pe modele comparabile.
- Unele modele inca folosesc tehnologie P-Type PERC — Seria HiKu6, desi accesibila, utilizeaza o tehnologie mai veche, cu degradare mai mare in primul an (LID) si coeficient de temperatura inferior fata de N-Type.
- Procesul de garantie poate fi lent — Rapoartele din piata indica ca procesarea cererilor de garantie dureaza mai mult decat la unii competitori. Canadian Solar nu are un centru de service dedicat in Romania, iar procedura trece prin distributia europeana.
- Greutate mare per panou — La 32.6 kg, panourile HiKu7 de 600W sunt printre cele mai grele din segment, ceea ce poate complica montajul si necesita structuri de sustinere mai robuste.
- Garantia de produs de 12 ani — Standard pentru industrie, dar unii competitori (Jinko, Trina) ofera deja 15 ani pe anumite modele TOPCon.
Canadian Solar vs Competitie — Comparatie 2026
Cum se compara Canadian Solar cu ceilalti mari producatori disponibili in Romania? Iata un tabel comparativ cu modelele flagship din 2026:
| Caracteristica | Canadian Solar HiKu7 | Jinko Tiger Neo | Trina Vertex S+ | LONGi Hi-MO 7 | JA Solar DeepBlue 4.0 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tehnologie | N-Type TOPCon | N-Type TOPCon | N-Type TOPCon | N-Type HPBC | N-Type TOPCon |
| Putere maxima | 610W | 620W | 610W | 600W | 615W |
| Eficienta | 22.5% | 22.8% | 22.7% | 23.2% | 22.6% |
| Coef. temperatura | -0.29%/°C | -0.29%/°C | -0.29%/°C | -0.28%/°C | -0.29%/°C |
| Garantie produs | 12 ani | 15 ani | 15 ani | 15 ani | 12 ani |
| Garantie performanta | 25 ani (87.4%) | 30 ani (87.4%) | 25 ani (87.4%) | 25 ani (87.4%) | 30 ani (87.4%) |
| Pret estimat (EUR) | 280–340 | 270–330 | 290–350 | 310–380 | 260–320 |
| Disponibilitate RO | Excelenta | Excelenta | Foarte buna | Buna | Foarte buna |
| Tier 1 Bloomberg | Da | Da | Da | Da | Da |
Concluzie comparativa: Canadian Solar se pozitioneaza in zona de mijloc a segmentului premium. Nu ofera cea mai mare eficienta si nici cea mai lunga garantie, dar compenseaza prin preturi competitive, disponibilitate excelenta in Romania si un track record solid de peste 20 de ani. Daca bugetul este prioritar, HiKu6 PERC ofera cel mai bun pret per watt. Daca vrei performanta maxima, HiKu7 TOPCon tine pasul cu competitia.
Pentru Cine Este Potrivit Canadian Solar?
Canadian Solar este o alegere potrivita in mai multe scenarii:
- Proprietari de case care vor un brand de incredere la pret corect — Daca nu urmaresti neaparat cea mai mare eficienta de pe piata, dar vrei un producator Tier 1 cu garantie solida, Canadian Solar livreaza exact acest lucru.
- Proiecte comerciale si industriale — Disponibilitatea constanta in volume mari si pretul competitiv per watt fac Canadian Solar o optiune preferata de instalatorii din Romania pentru proiecte de dimensiuni medii si mari.
- Sisteme fotovoltaice cu buget limitat — Seria HiKu6 PERC ofera cel mai accesibil punct de intrare intr-un brand Tier 1. Pentru proiecte unde spatiul nu este o problema si costul total conteaza cel mai mult, HiKu6 este o alegere logica.
- Instalatii bifaciale pe sol — Seria BiHiKu7 este competitiva pentru ferme solare si instalatii pe structuri metalice, unde castigul bifacial de pana la 25% poate reduce semnificativ costul energiei produse.
- Proiecte finantate — Statutul Tier 1 Bloomberg faciliteaza accesul la finantare bancara si la programele de subventii precum Casa Verde.
Canadian Solar nu este cea mai buna optiune daca ai un acoperis mic si ai nevoie de eficienta maxima per metru patrat — in acest caz, LONGi Hi-MO 7 sau Jinko Tiger Neo ofera mai multi watti pe aceeasi suprafata.
Disponibilitate si Service in Romania
Canadian Solar are una dintre cele mai bune retele de distributie din Romania. Panourile sunt disponibile la principalii distribuitori de echipamente fotovoltaice si sunt incluse in ofertele standard ale majoritatii firmelor de instalare.
Puncte de distributie si disponibilitate:
- Distribuitori nationali cu depozite in Bucuresti, Cluj-Napoca, Timisoara si Constanta
- Stocuri permanente pentru modelele HiKu6 si HiKu7 — livrare in 3-7 zile lucratoare
- BiHiKu7 bifacial disponibil de obicei pe comanda, cu termen de 2-4 saptamani
Service si garantie in Romania:
- Cererile de garantie se proceseaza prin distribuitorul european Canadian Solar
- Nu exista un centru de service dedicat in Romania — procesul implica documentatie foto, raport de testare si aprobarea din partea echipei europene
- Timpul mediu de procesare: 4-8 saptamani pentru aprobarea si inlocuirea panoului
- Recomandare: pastreaza documentele de achizitie, fisa tehnica si numarul de serie al fiecarui panou
In practica, rata de defecte a panourilor Canadian Solar este scazuta, iar majoritatea proprietarilor nu vor avea nevoie sa apeleze la garantie in primii 10-15 ani de functionare.
Ghiduri Utile NovaSol
Intrebari Frecvente despre Canadian Solar
Merita Canadian Solar in 2026?
Da, Canadian Solar ramane o optiune solida in 2026. Combinatia de statut Tier 1 Bloomberg, preturi competitive si disponibilitate excelenta in Romania il face un brand de incredere. Nu este cel mai performant producator din piata, dar ofera cel mai bun echilibru intre calitate, pret si accesibilitate. Pentru majoritatea proprietarilor de case si proiectelor comerciale, Canadian Solar livreaza ceea ce promite.
Cum functioneaza garantia Canadian Solar in Romania?
Garantia se aplica in doua componente: 12 ani garantie de produs (defecte de fabricatie, materiale) si 25-30 ani garantie de performanta liniara (panourile trebuie sa produca minimum 87.4% din puterea nominala dupa 25 de ani). In caz de problema, contactezi distribuitorul sau instalatorul. Acesta initiaza un proces de reclamatie cu Canadian Solar Europa, care include documentatie foto si eventual testare. Procesul dureaza in medie 4-8 saptamani pana la rezolutie.
Care este diferenta dintre HiKu6 si HiKu7?
HiKu6 foloseste celule P-Type PERC — o tehnologie matura, mai ieftina, cu eficienta de pana la 21.6%. HiKu7 foloseste celule N-Type TOPCon — tehnologie de ultima generatie, cu eficienta de 22.5%, degradare mai mica in primul an si coeficient de temperatura mai bun. Diferenta de pret este de aproximativ 15-25% in favoarea HiKu6. Daca bugetul permite, HiKu7 este alegerea superioara pe termen lung.
Canadian Solar sau Jinko Solar — ce aleg?
Ambele sunt producatori Tier 1 excelenti. Jinko Tiger Neo ofera eficienta usor mai mare (22.8% vs 22.5%) si garantie de produs mai lunga (15 vs 12 ani). Canadian Solar HiKu7 are disponibilitate usor mai buna in Romania si preturi similare sau usor mai mici. In practica, diferenta de performanta intre cele doua este sub 2% — oricare dintre ele este o alegere buna. Alege in functie de pret si disponibilitate la momentul achizitiei.
Pot folosi Canadian Solar cu orice invertor?
Da, panourile Canadian Solar sunt compatibile cu toate invertoarele solare standard (Huawei, Fronius, SMA, Growatt, Sungrow, GoodWe etc.). Asigura-te ca invertorul ales suporta tensiunea maxima de string si curentul de intrare al configuratiei tale. Pentru HiKu7 de 600W, tensiunea de circuit deschis este de 53.5V, iar curentul de scurtcircuit este de 14.25A.
Configureaza Sistemul Tau Fotovoltaic cu Canadian Solar
Descopera gama completa de panouri fotovoltaice disponibile in Romania si solicita o oferta personalizata.

Leave a reply